Aktualności i Galerie 2015

Listopad

  • W ostatnim wydaniu magazynu EKSPORTER ukazała się relacja z międzynarodowej giełdy kooperacyjnej INDUSTRIAL BRIDGE 2015, w której Klaster METALIKA brał czynny udział, zarówno jako organizatorzy (MP Polskie Klastry), jak i jako uczestnicy (firmy klastrowe).

Industrial Bridge 19.11.2015

  • Warsztaty: „Innowacyjne rozwiązania jako element współpracy pomiędzy biznesem, nauką i samorządem” zorganizowane przez Klaster Metalowy METALIKA w dniach 27-28 listopada 2015 r. w Hotelu Interferie Medical SPA w Świnoujściu.
 • Giełda kooperacyjna 19.11.2015 w Szczecinie

gielda-kooperacyjna1

W tym roku, po raz pierwszy w Szczecinie została zorganizowana międzynarodowa giełda kooperacyjna International Industrial Bridge. Wydarzenie to miało miejsce w siedzibie RCIiTT 19 listopada 2015. Klaster Metalowy METALIKA był jednym ze współorganizatorów wydarzenia.
Celem giełdy było dostarczenie firmom, klastrom, naukowcom kontaktów sprzyjających budowaniu współpracy ponadnarodowej.
Giełda w liczbach:
Uczestnicy: 63 podmioty z Polski, 17 z Niemiec i 1 z Czech,
Liczba spotkań bilateralnych: 154
Członkowie Klastra Metalowego Metalika, które wzięły udział w giełdzie kooperacyjnej:

 1. AIR PRODUCTS Sp. z o.o.
 2. EKOMECH Sp. z o.o.
 3. IN TECH MET
 4. KUCA Sp. z o.o.
 5. ROMB S.A.

 

Październik

  • 16.10.2015 r. dr M.Kokot, M.Siek z PWSZ w Wałczu uczestniczyli w Konferencji federacji klastrów Brandenburgii w Brandenburgu zorganizowanej przez Brandenburski Uniwersytet Nauk Stosowanych. W konferencji brali udział: minister przemysłu i energetyki (Niemiec), przedstawiciele miasta, przedstawiciele klastrów, przedstawiciele uczelni wyższych w regionie, przedstawiciele instytucji zajmujących się kształceniem zawodowym i doradztwem. Tematem konferencji była: Innowacyjność w przemyśle. W czasie rozmów indywidualnych nawiązano obiecujące kontakty z kadrą z Brandenburgische Technische Universität Cottbus i Fachhochschule Brandenburg w sprawie współpracy akademickiej w ramach inżynierii produkcji, z Bildungsgesellschaft mbH Pritzwalk w sprawie współpracy w zakresie organizowania praktyk studenckich w sieci przedsiębiorców niemieckich. W czasie dyskusji panelowej, poruszono interesujące również kwestie organizacji współpracy uczelni z przemysłem oraz studiami dualnymi. Stwierdzono ważność i potrzebę „kształcenia przy stanowisku” ze względu na coraz węższą specjalizację kadry inżynierskiej.
  • 6 października 2015 r. – Otwarcie Centrum B+R w PWSZ w Wałczu połączone z seminarium pt.: “Rola Centrów Badawczo-Rozwojowych dla rozwoju przedsiębiorczości”W związku z otwarciem Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, 6 października 2015 r. odbyło się seminarium nt. „Rola Centrów Badawczo-Rozwojowych dla rozwoju przedsiębiorczości”, którego organizatorami była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu oraz Politechnika Koszalińska. Seminarium było zwieńczeniem kilku lat pracy zespołu pod przewodnictwem JM Rektor PWSZ w Wałczu dr hab. prof. nadzw. Jolanty Witek. Prelegentami w pierwszej części sesji plenarnej był Pan Piotr Maras – Dyrektor Wydziału Wdrażania RPO Województwa Zachodniopomorskiego, Pan Marek Orszewski – Z-ca Dyrektora Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Pani dr Marzena Frankowska – Prezes Zarządu MP Polskie Klastry oraz Pani Agnieszka Janiak i Pan Arkadiusz Szczerbo-Niefiedowicz, reprezentujący PWSZ w Wałczu. W sesji zatytułowanej „Dobre praktyki współpracy centrów badawczo-rozwojowych z przedsiębiorcami”, swoje wystąpienia zaprezentowali Panowie: Łukasz Rut – Dyrektor ds. Promocji i Rozwoju w Parku Technologicznym w Nowej Soli oraz dr inż. Tomasz Szatkiewicz – pracownik Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. Ostatnia sesja pn. „Prezentacja Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego przy PWSZ w Wałczu” przeznaczona była na prezentacje przedstawicieli firm, dostarczających wyposażenie do Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Następnie wszyscy biorący udział w seminarium przenieśli się do pomieszczeń Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, gdzie nastąpiły pokazy możliwości zakupionego sprzętu. Dodatkowo uczestnicy mogli zapoznać się z ofertami firm: Sandvik, jednego z największych producentów narzędzi do obróbki skrawaniem, ITA – dystrybutorem sprzętu pomiarowego oraz Air Products, dostawcą gazów technicznych, w tym gazów do spawania. Jedną z atrakcji pokazów była możliwość samodzielnego spawania pod okiem instruktora, z którego skorzystał między innymi Starosta Wałecki Pan dr Bogdan Wankiewicz. Najważniejszą korzyścią z seminarium, była jednak możliwość zapoznania się przez okolicznych przedsiębiorców z ofertą Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz nawiązanie kontaktów z firmami, które mogą pomóc w ich dalszym rozwoju.

Wrzesień

cid_image001_jpg@01D0F626

Czerwiec

 • Drugie spotkanie z cyklu: Dobre praktyki METALIKI miało miejsce w firmie EKOMECH. Na spotkanie przyjechało wielu klastrowiczów. Po prezentacji firmy przez p. Marcina Pykę, Andrzeja Kowalczyka i p. Monikę Horodecką uczestnicy mogli w grupach zapoznać się z linią produkcyjną.
 • Spotkanie klastrowe na Uniwersytecie Tomas Bata w Zlinie (Czechy).  Podczas którego zostały stworzone podstawy do nawiązania współpracy z czeskim klastrem maszynowym.

Marzec

 • IV Zwyczajne Walne Zgromadzenie Klastra Metalowego METALIKA
 • Przyjęcie do Klastra nowych członków: POMOT Sp. z o.o. i SUMARA-Lesterprojekt
 • Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy: Klastrem Metalowym „METALIKA”, Stowarzyszeniem Zachodniopomorski Klaster Chemiczny ”Zielona Chemia”, Stowarzyszeniem Zachodniopomorski Klaster Morski oraz Zachodniopomorskim Klastrem Medialnym.
 • Podpisanie listu o współpracy pomiędzy 11 klastrami na Światowym Kongresie Klastrów w Dąbrowie Górniczej (w tym Klaster Metalowy METALIKA) tworzącymi Krajową Sieć Klastrów z celem wspólnych realizacji związanych z PLATFORMĄ TECHNOLOGICZNĄ INNOINDUSTRY.
 • Konferencja w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i wspólna prezentacja Klastra Metalowego METALIKA i Klastra metalowego Berlin-Brandenburgia

Luty

 • Spotkanie na Uniwersytecie Szczecińskim przy ul. Cukrowej w Szczecinie z World Bank, Consultant.
 • Spotkania brokerskie w Stargardzie Szczecińskim
  • Giełda business-to-research to pierwsze tego typu wydarzenie i na taką skalę przedsięwzięcie w Polsce.
  • Uczestnikami były przedsiębiorstwa, 38 naukowców z 6 uczelni oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu oraz władz regionalnych (razem ok. 100 osób). Odbyto 86 spotkań B2R w 9 sesjach przy 15 stolikach.
  • Ze strony klastra uczestniczyli: firma KUCA sp. z o.o. Damian Kuca i Mirosław Kuca, Klaster Metalika: Marzena Frankowska i Marek Dymsza
 • Wychodząc naprzeciw zgłaszanym pomysłom, zaproponowaliśmy nową formułę dla niektórych naszych spotkań klastrowych i realizować je pod hasłem „DOBRE PRAKTYKI METALIKI”. Liczymy, że dzięki spotkaniom organizowanym w firmach klastrowych lepiej się poznamy oraz będzie to świetną okazją do prowadzenia rozmów i wymiany doświadczeń praktycznych oraz poznawania nowych rozwiązań. Na inaugurację tego typu spotkań zgodę i chęć wyraziła firma ROMB SA ze Złotowa, za co serdecznie dziękujemy. Spotkanie Klastra Metalowego METALIKA w firmie ROMB S.A. w Złotowie.

Styczeń

 • Przeprowadzenie wspólnie z Klastrem niemieckim Berlin-Brandenburgia ankiety dotyczącej współpracy międzynarodowej. Wyniki ankiety będą prezentowane wspólnie na konferencji Klastrowej w Strasburgu w marcu 2015 r.
 • Spotkania z klastrowiczami w celu zapoznania się z potrzebami w zakresie potrzeb inwestycyjnych w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-2020

Comments are closed.