Aktualności i Galerie 2015

Listopad

    • W ostatnim wydaniu magazynu EKSPORTER ukazała się relacja z międzynarodowej giełdy kooperacyjnej INDUSTRIAL BRIDGE 2015, w której Klaster METALIKA brał czynny udział, zarówno jako organizatorzy (MP Polskie Klastry), jak i jako uczestnicy (firmy klastrowe).

Industrial Bridge 19.11.2015

    • Warsztaty: „Innowacyjne rozwiązania jako element współpracy pomiędzy biznesem, nauką i samorządem” zorganizowane przez Klaster Metalowy METALIKA w dniach 27-28 listopada 2015 r. w Hotelu Interferie Medical SPA w Świnoujściu.
  • Giełda kooperacyjna 19.11.2015 w Szczecinie

gielda-kooperacyjna1

W tym roku, po raz pierwszy w Szczecinie została zorganizowana międzynarodowa giełda kooperacyjna International Industrial Bridge. Wydarzenie to miało miejsce w siedzibie RCIiTT 19 listopada 2015. Klaster Metalowy METALIKA był jednym ze współorganizatorów wydarzenia.
Celem giełdy było dostarczenie firmom, klastrom, naukowcom kontaktów sprzyjających budowaniu współpracy ponadnarodowej.
Giełda w liczbach:
Uczestnicy: 63 podmioty z Polski, 17 z Niemiec i 1 z Czech,
Liczba spotkań bilateralnych: 154
Członkowie Klastra Metalowego Metalika, które wzięły udział w giełdzie kooperacyjnej:

  1. AIR PRODUCTS Sp. z o.o.
  2. EKOMECH Sp. z o.o.
  3. IN TECH MET
  4. KUCA Sp. z o.o.
  5. ROMB S.A.

 

Październik

    • 16.10.2015 r. dr M.Kokot, M.Siek z PWSZ w Wałczu uczestniczyli w Konferencji federacji klastrów Brandenburgii w Brandenburgu zorganizowanej przez Brandenburski Uniwersytet Nauk Stosowanych. W konferencji brali udział: minister przemysłu i energetyki (Niemiec), przedstawiciele miasta, przedstawiciele klastrów, przedstawiciele uczelni wyższych w regionie, przedstawiciele instytucji zajmujących się kształceniem zawodowym i doradztwem. Tematem konferencji była: Innowacyjność w przemyśle. W czasie rozmów indywidualnych nawiązano obiecujące kontakty z kadrą z Brandenburgische Technische Universität Cottbus i Fachhochschule Brandenburg w sprawie współpracy akademickiej w ramach inżynierii produkcji, z Bildungsgesellschaft mbH Pritzwalk w sprawie współpracy w zakresie organizowania praktyk studenckich w sieci przedsiębiorców niemieckich. W czasie dyskusji panelowej, poruszono interesujące również kwestie organizacji współpracy uczelni z przemysłem oraz studiami dualnymi. Stwierdzono ważność i potrzebę „kształcenia przy stanowisku” ze względu na coraz węższą specjalizację kadry inżynierskiej.
    • 6 października 2015 r. – Otwarcie Centrum B+R w PWSZ w Wałczu połączone z seminarium pt.: “Rola Centrów Badawczo-Rozwojowych dla rozwoju przedsiębiorczości”W związku z otwarciem Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, 6 października 2015 r. odbyło się seminarium nt. „Rola Centrów Badawczo-Rozwojowych dla rozwoju przedsiębiorczości”, którego organizatorami była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu oraz Politechnika Koszalińska. Seminarium było zwieńczeniem kilku lat pracy zespołu pod przewodnictwem JM Rektor PWSZ w Wałczu dr hab. prof. nadzw. Jolanty Witek. Prelegentami w pierwszej części sesji plenarnej był Pan Piotr Maras – Dyrektor Wydziału Wdrażania RPO Województwa Zachodniopomorskiego, Pan Marek Orszewski – Z-ca Dyrektora Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Pani dr Marzena Frankowska – Prezes Zarządu MP Polskie Klastry oraz Pani Agnieszka Janiak i Pan Arkadiusz Szczerbo-Niefiedowicz, reprezentujący PWSZ w Wałczu. W sesji zatytułowanej „Dobre praktyki współpracy centrów badawczo-rozwojowych z przedsiębiorcami”, swoje wystąpienia zaprezentowali Panowie: Łukasz Rut – Dyrektor ds. Promocji i Rozwoju w Parku Technologicznym w Nowej Soli oraz dr inż. Tomasz Szatkiewicz – pracownik Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. Ostatnia sesja pn. „Prezentacja Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego przy PWSZ w Wałczu” przeznaczona była na prezentacje przedstawicieli firm, dostarczających wyposażenie do Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Następnie wszyscy biorący udział w seminarium przenieśli się do pomieszczeń Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, gdzie nastąpiły pokazy możliwości zakupionego sprzętu. Dodatkowo uczestnicy mogli zapoznać się z ofertami firm: Sandvik, jednego z największych producentów narzędzi do obróbki skrawaniem, ITA – dystrybutorem sprzętu pomiarowego oraz Air Products, dostawcą gazów technicznych, w tym gazów do spawania. Jedną z atrakcji pokazów była możliwość samodzielnego spawania pod okiem instruktora, z którego skorzystał między innymi Starosta Wałecki Pan dr Bogdan Wankiewicz. Najważniejszą korzyścią z seminarium, była jednak możliwość zapoznania się przez okolicznych przedsiębiorców z ofertą Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz nawiązanie kontaktów z firmami, które mogą pomóc w ich dalszym rozwoju.

Wrzesień

cid_image001_jpg@01D0F626

  • W dniach 17-18 września odbyła się europejska konferencja klastrowa z giełdą koperacyjną. Klaster Metalowy METALIKA reprezentowała Marzena Frankowska, która wzięła udział w spotkaniach B2B z następującymi klastrami:
    Icelandic Aluminum Cluster
    Iceland, Reykjavik, Gudbjorg Oskarsdottir, Aluminum Cluster managerJernkontoret/Triple Steelix
    Sweden, Borlänge, Larz Ignberg, Head of value chain developmentMechatronics Cluster Tyrol – Standortagentur Tirol/ Agency for Innovation and Technology
    Austria, Innsbruck, Michael Jäger, Dr., Cluster Manager Mechatronics TyrolDanish Material Network
    Denmark, Esbjerg, Alan Friis, Senior ConsultantVojvodina Metal Cluster
    Serbia, Temerin, Zoran Pekez, Cluster managerLAuGEA cluster – Lithuanian Automotive Export Association
    Lithuania, Siauliai, Andrius Rakickas, Director

    Po konferencji Ambasador RP w Danii zaprosił przedstawicieli polskich Klastrów, którzy uczestniczyli w konferencji klastrowej w Kopenhadze, na biznesowe śniadanie w Ambasadzie. Celem było omówienie możliwości wsparcia ze strony pracowników ekonomicznych Ambasady oraz MSZ, w zacieśnianiu relacji z partnerami duńskimi.

Czerwiec

  • Drugie spotkanie z cyklu: Dobre praktyki METALIKI miało miejsce w firmie EKOMECH. Na spotkanie przyjechało wielu klastrowiczów. Po prezentacji firmy przez p. Marcina Pykę, Andrzeja Kowalczyka i p. Monikę Horodecką uczestnicy mogli w grupach zapoznać się z linią produkcyjną.
  • Spotkanie klastrowe na Uniwersytecie Tomas Bata w Zlinie (Czechy).  Podczas którego zostały stworzone podstawy do nawiązania współpracy z czeskim klastrem maszynowym.

Marzec

  • IV Zwyczajne Walne Zgromadzenie Klastra Metalowego METALIKA
  • Przyjęcie do Klastra nowych członków: POMOT Sp. z o.o. i SUMARA-Lesterprojekt
  • Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy: Klastrem Metalowym „METALIKA”, Stowarzyszeniem Zachodniopomorski Klaster Chemiczny ”Zielona Chemia”, Stowarzyszeniem Zachodniopomorski Klaster Morski oraz Zachodniopomorskim Klastrem Medialnym.
  • Podpisanie listu o współpracy pomiędzy 11 klastrami na Światowym Kongresie Klastrów w Dąbrowie Górniczej (w tym Klaster Metalowy METALIKA) tworzącymi Krajową Sieć Klastrów z celem wspólnych realizacji związanych z PLATFORMĄ TECHNOLOGICZNĄ INNOINDUSTRY.
  • Konferencja w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i wspólna prezentacja Klastra Metalowego METALIKA i Klastra metalowego Berlin-Brandenburgia

Luty

  • Spotkanie na Uniwersytecie Szczecińskim przy ul. Cukrowej w Szczecinie z World Bank, Consultant.
  • Spotkania brokerskie w Stargardzie Szczecińskim
    • Giełda business-to-research to pierwsze tego typu wydarzenie i na taką skalę przedsięwzięcie w Polsce.
    • Uczestnikami były przedsiębiorstwa, 38 naukowców z 6 uczelni oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu oraz władz regionalnych (razem ok. 100 osób). Odbyto 86 spotkań B2R w 9 sesjach przy 15 stolikach.
    • Ze strony klastra uczestniczyli: firma KUCA sp. z o.o. Damian Kuca i Mirosław Kuca, Klaster Metalika: Marzena Frankowska i Marek Dymsza
  • Wychodząc naprzeciw zgłaszanym pomysłom, zaproponowaliśmy nową formułę dla niektórych naszych spotkań klastrowych i realizować je pod hasłem „DOBRE PRAKTYKI METALIKI”. Liczymy, że dzięki spotkaniom organizowanym w firmach klastrowych lepiej się poznamy oraz będzie to świetną okazją do prowadzenia rozmów i wymiany doświadczeń praktycznych oraz poznawania nowych rozwiązań. Na inaugurację tego typu spotkań zgodę i chęć wyraziła firma ROMB SA ze Złotowa, za co serdecznie dziękujemy. Spotkanie Klastra Metalowego METALIKA w firmie ROMB S.A. w Złotowie.

Styczeń

  • Przeprowadzenie wspólnie z Klastrem niemieckim Berlin-Brandenburgia ankiety dotyczącej współpracy międzynarodowej. Wyniki ankiety będą prezentowane wspólnie na konferencji Klastrowej w Strasburgu w marcu 2015 r.
  • Spotkania z klastrowiczami w celu zapoznania się z potrzebami w zakresie potrzeb inwestycyjnych w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-2020

Comments are closed.